wtorek, 25 czerwca, 2024

ZAŁOŻYCIELE RR – Maria Wantowska (1922-1991)

PAMIĘTAMY

images_lila

„Największe zadanie… ”

 

Nasza Ciocia Lila była doktorem nauk humanistycznych, wieloletnim pracownikiem naukowym PAN. W 1942 roku uczęszczała na wykłady z katolickiej nauki społecznej prowadzone przez ks. dr. Stefana Wyszyńskiego. Wraz z Marią Okońską, założyły Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła (obecnie. od 2005 r. instytut ten nosi nazwę Instytutu Prymasa Wyszyńskiego). Brała udział w Powstaniu Warszawskim. W 1948 r. została zazresztowana na 4 miesiące przez UB. W 1962 roku zrezygnowała z pracy naukowej na rzecz całkowitego zaangażowania się w duszpasterstwo Rodziny Rodzin.

Ciocia była człowiekiem wielkiego serca, modlitwy i cierpienia (16 razy leżała w szpitalu). Jej imieniem nazwano Katolickie Liceum Ogólnokształcące RR powstałe w Warszawie w 1995 roku.

Była współzałożycielką Rodziny Rodzin. Otrzymawszy formację duchową od Stefana Kardynała Wyszyńskiego przez swoje życie wiernie służyła Kościołowi. Kochała ludzi nie zatrzymując ich na sobie, ale gromadząc we wspólnotę. Wspólnocie nadała charakter rodzinności. Wokół Niej jak wokół Matki tworzyła się Rodzina Rodzin, a Ciocia Lila uczyła jak żyć miłością do Kościoła.

Jak we dwoje – w małżeństwie – współodpowiedzialnie dążyć do świętości. Tworzyć nierozerwalne związki małżeńskie pełne miłości dla każdego poczętego życia.

Ofiarności uczyła w duchu oddania Maryi za Kościół Chrystusowy na ziemi. Miłości do Tej, która „dana Narodowi polskiemu dla obrony wiary i wolności” ukształtowała we wspólnocie Rodziny Rodzin potrzebę związania się z Maryją Jasnogórską.

Na Jasną Górę, do Królowej Polski, jak matka, pielgrzymowała Ciocia Lila z Rodziną Rodzin, by członkowie wspólnoty czerpali siłę do życia w rodzinie i dla rodziny.

Życie Cioci Lili układało się wydarzeniami Rodziny Rodzin. Towarzyszyła przy narodzinach naszych dzieci, uczestniczyła w chrztach, weselach, pierwszych Komuniach świętych, pogrzebach. Była wśród nas w radościach i smutkach, w zdrowiu i w chorobie. Była z nami zawsze… Jest z nami…

„NAJWIĘKSZE ZADANIE DAWANIE DAWANIE DAWANIE”

Dr Maria Wantowska – Ciocia Lila

27 sierpnia 1991 odeszła do Domu Ojca

 

PAMIĘTAJMY O ZAŁOŻYCIELACH RODZINY RODZIN


Część informacji ze strony  T. Balcerzak

ZŁÓŻ SWOJE ŚWIADECTWO O CIOCI LILII, napisz do -> zarzad@rodzinarodzin.pl Zapraszamy również do zapoznania się ze wspomnieniami Państwa Haliny i Zdzisława Świderskich o Cioci Lilii.

Świadectwo dostępne  tutaj(41 kB)

 

Pamiętamy