poniedziałek, 20 maja, 2024

SPOTKANIA KRESOWE – 11.01.2020 – Opłatek w Grodnie

SPOTKANIA KRESOWE

Spotkanie Opłatkowe w Grodnie

11.01.2020 r. wybraliśmy się w podróż do Grodna na spotkanie z rodzinami z nowo powstałej grupy „Rodziny Rodzin”. Grupa zawiązała się w maju 2019 roku, głównie z rodzin, które przyjechały na Spotkanie Rodzin Kresowych w Otwocku w 2018 r. Opiekunem grupy, liczącej obecnie siedem rodzin, jest redemptorysta ks. Andrzej Szczupał. Zostaliśmy niezwykle gościnnie przyjęci przez małżeństwo Olgę i Eugeniusza na grodzieńskiej Dziewiatówce, gdzie jest polska parafia i szkoła.

W sobotę wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy Św. i Spotkaniu Opłatkowym w Instytucie Katechetycznym, którego dyrektorem jest ks. A. Szczupał, a spora część członków grupy – jego słuchaczami. Tam obejrzeliśmy wzruszający, pięknie przygotowany Bożonarodzeniowy montaż słowno-muzyczny. Mieliśmy też możliwość porozmawiania z biskupem pomocniczym księdzem Józefem Staniewskim o wspieraniu małżeństw i rodzin w Kościele. Późnym wieczorem nasi Przyjaciele pokazali nam Grodno nocą, ze świątecznymi iluminacjami, niektórych pozazdrościć mogłaby Warszawa.

Niedzielną Mszę Św. przeżyliśmy, razem z naszymi rodzinami, w wypełnionym wiernymi kościele polskim na Dziewiatówce. Tam też w parafialnej sali odbyło się nasze świąteczne spotkanie z uczestnikami grupy. Przy pięknie zastawionym stole dużo było rozmów, o tym, co dzieje się w rodzinach, dzielenia radością z istnienia grupy, z możliwości regularnych spotkań formacyjnych, planów na przyszłość, w których jest też organizacja latem kolejnego Spotkania Rodzin Kresowych.

Był to dla nas bardzo dobry, radosny czas doświadczania wspólnoty wiary, wzajemnego świadectwa, przyjaźni i hojnej gościnności.

Roma i Janusz Korzeniowscy

Spotkania Kresowe