wtorek, 25 czerwca, 2024

LECTIO DIVINA RR 2020 – 14 listopada – sobota XXXII tygodnia zwykłego

pobożne czytanie

Łk 18,1-8

Temat: Pan Bóg na różne sposoby pomaga człowiekowi

Warto „na nowy sposób” spojrzeć na Opatrzność Bożą – Stwórcy zawdzięczamy: życie, chrzest, każde rozgrzeszenie i Komunię Świętą i wszystkie znaki Bożej Opieki.

Dość niepokojąco wygląda porównanie samego Pana Boga z jakimś sędzią – poganinem, ale przecież to porównanie posługując się prostą logiką pokazuje, że niemal gorszącym błędem jest przypisywanie Panu Bogu jakiejkolwiek nieżyczliwości do któregokolwiek człowieka. On – Stwórca nie może nie kochać osoby, która dzięki Niemu żyje, a przecież w tej sytuacji wszyscy jesteśmy.

Czasem wydaje się, że „Pan Bóg daje się prosić” i na dodatek nic z tego nie wychodzi. Ale często prosząc człowiek zaczyna mądrzeć, inaczej patrzeć na to, o co prosi. Czasem trzeba zobaczyć, że nasze przygotowanie pomoże przyjąć dar Pana Boga, czasem zaczynamy dostrzegać właściwą hierarchię wartości / ważności a niekiedy samo wytrwałe przedstawianie Panu Bogu sprawy nas samych przemienia. Pan Bóg chce dać to, co dla nas najlepsze i pragnie, byśmy z tego daru umieli skorzystać.

Można spotkać ludzi, którzy przy każdej okazji umieją dziękować: Panu Bogu i ludziom. W pierwszej chwili wydaje się to niemal obsesyjne, ale po bliższym poznaniu nikt nie ma wątpliwości, że mówią prawdę. Zastanawia, a potem każe się zastanowić nad sobą osoba, która przez wiele lat nieustannie i szczerze dziękuje za łaskę nawrócenia. A ci, którzy od urodzenia, od dzieciństwa włączeni są w Kościół, otoczeni modlitwą bliskich i żyjący wiary, czy nie powinni częściej uwielbiać wspaniałomyślnego Boga?

Człowiek mądry widzi wszystkie znaki Bożego prowadzenia, widzi natchnienia i okazje do spełnienia dobra, a potem dziękuje za Opatrzność, za to, że bywa Bożym narzędziem.

Wezwanie do wdzięczności i nieustannie, często powtarzane zaproszenie do ćwiczenia spostrzegawczości. Zauważanie szczodrobliwości Pana Boga pomaga skorzystać z kolejnych łask. Dziękczynienie jest też najlepszym sposobem na bezpieczeństwo wobec pokusy posądzania Boga o ospałość, o bierność wobec zła.

Powierzanie się Panu Bogu nie tylko jest znakiem zaufania, ale też przypomina, że to On wie, jak pomagać i jak ratować, często Jego pomoc jest inna niż ta, którą ja bym Mu sugerował.

Lectio divina