Sanktuaria polskie – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich

1200px-Swiety_Krzyz_klasztor_3963_20080703
[Święty Krzyż, klasztor – fot. Jakub Hałun – pl.wikipedia.org]
_
Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich, na terenie diecezji sandomierskiej, najstarsze polskie sanktuarium.

Data założenia opactwa benedyktynów na Łysej Górze nie jest znana. Tradycja benedyktyńska przypisuje fundację Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku. Pewnym jest, że klasztor założony został w I poł. XII wieku przez Bolesława Krzywoustego, początkowo pw. Świętej Trójcy, od XV wieku pw. Świętego Krzyża. W kaplicy Oleśnickich przechowywana jest znaczna cząstka relikwii Krzyża Świętego podarowana przez Emeryka, królewicza z Węgier.

Od 1936 mieści się tu klasztor i nowicjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

16 czerwca 2013 sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej.

oprac. na podst. pl.wikipedia.org

Zobacz też:

Artykuł w Tygodniku Katolickim Niedziela (NIEDZIELA OGÓLNOPOLSKA Nr 37/2003)

Stronę internetową sanktuarium: swietykrzyz.pl

a na niej: Kazania Świętokrzyskie

Najstarszy zabytek prozy polskiej, XIV- wieczne „Kazania świętokrzyskie” zyskały oprawę muzyczną i zostały zaprezentowane po raz pierwszy we wrześniu 2012 roku podczas koncertu w Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Muzykę do tego niezwykłego tekstu skomponował Józef Skrzek. Do spektaklu zaproszono m. in. Marka Piekarczyka, Apostolisa Antimosa, Chór Męski „Oktoich” przy Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego z Wrocławia.

FRAGMENT KONCERTU ZE ŚWIĘTEGO KRZYŻA – POSŁUCHAJ I ZOBACZ [dostęp 2017-05-08]

.

JT